Filagória, azaz szaletli építése
Kora tavasztól késő őszig családi, baráti találkozók központi helyéül, árnyas pihenőül szolgálhat a kertünkben felállított filagória, vagy más szóval szaletli.
Hogyan is kezdjünk hozzá?
Ezt a fából összeállított, fedett, oldalt nyitott pavilont akár készen is megvehetnénk, de tapasztalataink szerint gazdaságosabb és szebb egyénileg elkészíteni, vagy elkészíttetni.
A szerkezet elkészítéséhez nincs is másra szükség, mint beszerezni a megfelelő keresztmetszetű és hosszú fűrészárut, úgy mint a gerendát, pallót, deszkát, lécet, illetve a tető elkészítéséhez kiválóan alkalmas bitumenes zsindelyt vagy bitumenes hullámlemezt. Ezek alá kerülhet első osztályú lambéria, vagy OSB lap.
Érdemes ehhez gyalult fűrészárut vásárolni, mert a helyszínen való gyalulás esetén nagyon nehéz eltüntetni a keletkező forgácshegyeket. Különösen igaz ez, ha szép gyep van udvarunkon, mert a legkisebb szellő is viszi szerteszét a gyaluforgácsot.
Célszerű tehát először megtervezni a kiülő méretét, majd eljönni fatelepünkre ahol beszerezhető, megrendelhető a hozzá való faanyag.
FIGYELEM: a kiemelt szavakra kattintva érhetik el árainkat!
Forduljanak hozzánk bizalommal!
Szívesen adunk tanácsot, ha valaki bizonytalan a kivitelezésben. Kezdő barkácsolók esetén gyakorta előfordul, hogy alul méreteznek. Nem a spórolás végett, hanem tapasztalat hiányában nem gondolnak a környezeti hatásokra. Érdemes tehát figyelembe venni, hogy kerti árnyékolónk ellen kell álljon az erős szélnek és akár fél méteres havat is meg kell tartania a fedésének.
De mégis bátorítunk mindenkit, mert az eredmény megér minden fáradságot.
Segítségül és kedvcsinálónak az alábbi videók szolgálhatnak:
Lakatos Sándor – Sörpavilon készítése házi barkács módszerrel
Lezsófi Tibor – Hogyan készül a szaletli 1.
Nemzetikonyha – Kerti kiülő építése házilag-Garden pavilion building with their own hands
*FIGYELEM: A bejegyzés 2018.03.12-én készült!